haftare475

У США поскаржилися на не відбувся союз з фельдмаршалом Хафтаром

Аналітика

США могли підтримати фельдмаршала Халіфа Хафтара, однак не зробили цього через недостатньо продуманої стратегії в Африці і таким чином позбулися важливого союзника в регіоні. Про це в середу, 10 квітня, повідомляє портал Yahoo! News з посиланням на колишніх американських чиновників.

Як зазначає портал, Хафтар прожив в США близько 20 років (він втік туди на початку 1990-х років після розриву з очолював тоді Лівію Муаммаром Каддафі – прим. «Лента.Ру») і сам неодноразово заявляв про те, що співпрацював з ЦРУ, а також зі спецслужбами ОАЕ, Єгипту та Росії.

Відставний бригадний генерал Дон Болдак, який очолював формування спеціального призначення Африканського командування Збройних сил США з 2015 по 2017 рік, розповів Yahoo! News, що Хафтар був «дуже надійним хлопцем», якому можна було довіряти і який був готовий битися з бойовиками терористичних організацій «Ісламська держава» і «Аль-Каїда» (обидві заборонені в Росії). Однак, за словами Болдака, влади США ні на рівні Міноборони, ні на рівні Держдепартаменту так і не змогли оцінити важливість співпраці з Хафтаром. «Ми повинні були підтримувати його тільки тому, що він був готовий битися з ворогом і робив це дуже ефективно», – зазначив генерал.

Він додав, що США хотіли, щоб Хафтар підкорився уряду національної згоди (УНЗ), яке в даний час контролює частину території Лівії, в тому числі столицю країни Тріполі, і підтримується американцями. Фельдмаршал заявив, що готовий піти на такий крок тільки в разі, якщо УНЗ надалі надасть йому можливість повністю контролювати армію країни, проте йому в цьому відмовили. В результаті, зазначив Болдак, через невдалого співробітництва з Хафтаром США не тільки змушені згортати боротьбу з терористами, але і втрачають стратегічний вплив в регіоні. «Росіяни підтримують його [Хафтара], а Сполучені Штати ніде не видно», – заявив співрозмовник Yahoo! News.

Як пояснив порталу один з колишніх чиновників, який раніше працював в Раді національної безпеки США, подібна втрата Сполученими Штатами впливу пов’язана в першу чергу з відсутністю чітко виробленої стратегії. Так, за його словами, не дивлячись на те що американська влада проводили дуже багато військових операцій в регіоні, ні адміністрація екс-президента Барака Обами, ні адміністрація діючого глави держави Дональда Трампа не були зацікавлені у виробленні послідовної політики на африканському континенті. Найочевидніше, зазначив співрозмовник Yahoo! News, подібний політичний вакуум проявився саме в Лівії, звідки США навіть довелося евакуювати своїх військових.

4 квітня командувач Лівійської національної армією Хафтар заявив про початок наступу на Тріполі. 5 квітня стало відомо, що армія фельдмаршала захопила аеропорт в столиці. Військові також встановили контроль над розташованими поруч районами Каср-Бен-Гашір і Сук аль-Хаміс.

У 2011 році в Лівії спалахнула громадянська війна. Був повалений і убитий полковник Муаммар Каддафі, який правив країною з 1969 року. На стороні його супротивників воювали сили міжнародної коаліції, до якої увійшли Франція, США, Великобританія та інші країни. В даний час Лівія знаходиться в ситуації двовладдя: на сході, в місті Тобрук засідає парламент, на заході, в Тріполі – уряд національної згоди.