Світові держави поставили рекорд за витратами на озброєння

08/06/2009

Американські солдати в ІракуВитрати країн світу на озброєння в 2008 році побили черговий рекорд, досягнувши 1,464 трильйонів доларів або 2,4 відсотка від глобального валового внутрішнього продукту. Це приблизно по 217 доларів на кожного жителя землі. Даний показник на 45 відсотків більший, ніж десять років тому. В порівнянні з 2007 роком, витрати зросли на 4 відсотки.

Такі висновки, як повідомляє Agence France-Presse, містяться в дослідженні, обнародуваному Стокгольмським міжнародним інститутом досліджень миру (Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI). На думку шведських аналітиків, основними чинниками, що вплинули на зростання глобальних оборонних витрат, стали війна в Іраку, повернення Росії на глобальну світову арену, а також зростання потужності Китаю.

Як відзначив головний автор доповіді Сем Перло-Фрімен (Sam Perlo-Freeman), ідея "війни з тероризмом" дозволила деяким країнам виправдати перспективи мілітаризації. Зокрема, війни в Іраку і Афганістані обійшлися тільки США в суму близько 903 мільярдів доларів. В порівнянні з 1999 роком, військові витрати цієї країни зросли на 67 відсотків, склавши близько 607 мільярдів доларів.

Вашингтон, на думку дослідників, сьогодні витрачає на військові потреби більше всього коштів, займаючи на цьому ринку 42 відсотки від загальних витрат. При цьому відповідні сумарні витрати 14 інших держав, яким SIPRI відводить перші позиції, менші, ніж у США.

Китай, як відзначають експерти, у 2008 році зайняв друге місце за оборонними витратами, фактично потроївши цю статтю витрат за останні десять років. Як припускає SIPRI, Пекін витратив на ці цілі близько 84,9 мільярдів доларів або 6 відсотків від глобальних витрат. За цим показником китайці обійшли Францію і Великобританію, яким належить по 4,5 відсотка. Росія, яка значно знизила оборонні витрати після закінчення "холодної війни", в 2008 році повернулася на п'яте місце.

Разом з тим, як наголошується в доповіді, тільки дві держави з п'ятнадцяти лідерів світового ринку озброєнь минулого року знизили свої оборонні витрати. Це Німеччина і Японія, витрати яких зменшилися на 11 і 1,7 відсотка відповідно.

Трійку лідерів світових оборонних корпорацій в 2008 році, за даними SIPRI, очолила американська компанія Boeing. Слідом за нею йдуть британська BAE Systems і американська Lockheed Martin. При цьому однією з головних статей доходів виробників стала бронетехніка, потрібна в Іраку і Афганістані.

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Останні новини

Попередні новини