Військовий експерт

Китай збільшив експорт зброї до Африки за рахунок бартерів

26.01.2009

Многоцелевой истребитель FC-1. Фото с сайта www.globalsecurity.orgЗа останні роки Китай істотно збільшив експорт свого озброєння африканським державам, повідомляє UPI Asia. Китайська зброя стає все більш доступною і привабливою для країн цього регіону не тільки через її ціну, але і тому що Пекін погоджується на бартерні операції, обмінюючи оборонну продукцію на нафту, мінеральні ресурси і навіть квоти на вилов риби в територіальних водах своїх партнерів.

 

Зокрема, Замбія використовувала для розрахунків з Китаєм за постачання продукції військового призначення свої запаси міді. Пекін також вів переговори з Кенією, щоб в обмін на постачання озброєння отримати квоти на вилов риби. Переговори з Пекіном про покупку бойових літаків веде Зімбабве, на озброєнні якої вже стоять зразки китайського виробництва. Але оскільки держава зазнає серйозних фінансових труднощів, засобами для розрахунків можуть стати цинк і алюміній.

 

Як ще одного покупця своєї оборонної продукції Китай розглядає Анголу. На озброєнні ВВС цієї країни стоять Су-27 радянського виробництва, проте Ангола зацікавлена в придбанні додаткових партій бойових і навчально-тренувальних машин. Засобом для розрахунків з цією країною, швидше за все, буде нафта.

 

Серед найпопулярніших в Африці зразків китайського воєнпрому - літаки J-7, K-8 і Y-12, які не тільки дешевші за аналоги виробництва інших країн, але і, як стверджує видання, простіші в експлуатації. У той же час, африканські держави, на озброєнні яких вже стоять J-7 і K-8, Пекін розглядає як потенційних покупців багатоцільового винищувача FC-1, виробництво якого розпочалося в 2007 році. Згода Пекіна продавати ці літаки на умовах бартеру, як відзначає UPI Asia, робить його вигіднішим партнером в порівнянні з Росією та іншими країнами-виробниками, що віддають перевагу розрахункам у валюті.

 

Щораз більшу популярність серед покупців континенту знаходять китайські 155-міліметрові гаубиці, які, за твердженням видання, вже постачалися країнам Північної Африки - Алжиру, Судану та Єгипту. Інші африканські держави купували бронемашини китайського виробництва.