Військовий експерт

Військово-транспортний аеробус подорожчав майже на третину

 

20.02.2009

 

Літак A400MУ порівнянні з 1998 роком вартість нового військово-транспортного літака A400M компанії Airbus зросла з 110 до 145 мільйонів євро. Таким чином, ціна літака, який поки що знаходиться у стадії розробки, але вже замовлений багатьма державами, зросла приблизно на 31 відсоток, повідомляє DefPro, в розпорядження якого потрапили подробиці доповіді, підготовленої комітетом у міжнародних справах, оборони і збройних сил Сенату Франції.

 

Доповідь була розглянута французькими законодавцями 10 лютого 2009 року, але деякі її подробиці раніше не публікувалися. Глава сенатського комітету Жосслен де Роан зробив висновок, що крах проекту першого європейського військово-транспортного літака може дозволити американським виробникам фактично монополізувати цей ринок на сорок років.

 

Технічні прорахунки інженерів, які спричинили зростання вартості літака і значні затримки його постачань, можуть змусити багато країн звернутися до конкуруючих компаній. Проте, як уточнює DefPro, замовники і учасники проекту A400M знаходяться в різних ситуаціях, а їх думка з приводу перспектив проекту не завжди співпадає.

 

Збройні сили Великобританії потребують оновлення свого парку військово-транспортних літаків ще з 2004 року. Затримки постачань A400M, на які Лондон розраховував вже давно, можуть позначитися на боєготовності армії. Через це, як повідомлялося раніше, британці можуть переорієнтовуватися на аналогічні американські літаки.

 

У подібному положенні знаходиться і французька бойова авіація, хоча Париж є прихильником кооперації європейських держав в плані військово-транспортного забезпечення армій. Ситуація у збройних силах Німеччини дещо краща, оскільки парк транспортників Бундесверу почав потребувати оновлення лише в 2008 році. Проте, як відзначає видання, Берлін незадоволений зростанням вартості A400M.

 

Для Іспанії, яка також є значущим учасником проекту, військово-транспортний аеробус став елементом престижу і унікальною можливістю додати імпульс авіаційній промисловості країни. Тому Мадрид, швидше за все, залишиться прихильником продовження програми, не дивлячись на складнощі.

 

Саме Німеччина, Франція, Іспанія і Великобританія є найбільшими замовниками A400M. Зокрема, Берлін повинен отримати 60 європейських військово-транспортних літаків, Париж - 50, Мадрид - 27, а Лондон - 25. Окрім цього, в числі замовників цієї продукції Туреччина, Бельгія, Люксембург, ЮАР і Малайзія, плануючі в сумі придбати 30 літаків.

 

Перші постачання цих машин повинні були розпочатися вже у 2009 році, але потім були перенесені на 2012-2013 роки. Проте, за даними французьких сенаторів, затримка з початком постачань може збільшитися ще більше - до 2014-2015 років.кондиционеры борисов