Військовий експерт

Голландські вчені оскаржили необхідність покупки F-35

11.02.2009

 

Многоцелевой истребитель F-35. Фото с сайта www.jsf.milДослідники одного з голландських університетів дійшли висновку, що плани міністерства оборони країни по заміні літаків F-16 на новітні багатоцільові винищувачі F-35 є передчасними, повідомляє Defense Aerospace з посиланням на місцеве радіо. Ресурс F-16 розрахований на 6 тисяч льотних годин, тоді як при середньостатистичному нальоті кожної машини в 175 годин і менш їх можна буде експлуатувати ще мінімум до 2020 року.

 

Окрім цього, як заявив керівник дослідження голландському радіо, у ВПС деяких країн переконані, що технічний потенціал F-16 дозволяє експлуатувати цей літак 8 тисяч льотних годин. Хоча, як відзначає Defense Aerospace, деякі комплектуючі винищувача розраховані всього на 3 тисячі годин, не дивлячись на заявлену компанією Lockheed Martin специфікацію. Цей факт був виявлений ще в 1990 році.

 

Проте, міністерство оборони Нідерландів наполягає на доцільності закупівлі нових багатоцільових винищувачів. Зокрема, в грудні минулого року високопоставлений представник військового відомства попередив парламент країни, що до 2015 року вартість обслуговування парку F-16 значно зросте, а підтримувати їх в боєготовому стані до 2021 року буде неможливо. Окрім цього, на переконання голландських військових F-16 поступово втрачає статус літака, відповідного специфіці сучасної війни.

 

Покупка F-35 дотепер залишається хворобливим питанням для уряду Нідерландів. Контракт на придбання двох літаків, які повинні стати першими в партії з 85 машин, військові розраховують підписати вже в травні 2009 року. Проте точна вартість винищувачів для Нідерландів поки точно не відома. У 2002 році Амстердам розраховував придбати літаки 37,2 мільйонів доларів, а до 2007 року вартість кожної машини зросла до 49,5 мільйонів доларів. За це військове відомство вже неодноразово піддавалося критиці ревізійних органів країни.

 

В даний час на озброєнні ВПС Нідерландів стоять 138 винищувачів F-16. Найстаріший з них експлуатується з 1984 року. Як заміна нинішніх літаків військові хотіли б придбати 85 одиниць F-35.