Військовий експерт

Обама запропонує Росії і США скоротити ядерний арсенал на 80 відсотків

04.02.2009

 

Межконтинентальная баллистическая ракета "Тополь-М". Кадр Первого канала, архивПрезидент США Барак Обама має намір запропонувати Росії скоротити ядерний арсенал обох країн на 80 відсотків, пише британська газета The Times в номері від 4 лютого. В результаті запропонованого скорочення у кожної держави повинна залишитися не більше тисячі ядерних боєголовок.

 

За відомостями видання, переговори по скороченню озброєнь вестиме спеціальний комітет під керівництвом Гері Сеймура (Gary Samore), нерозповсюдження ядерної зброї, що займалося питаннями, в адміністрації Біла Клінтона. Займатися переговорами буде Держдепартамент США на чолі з Хіларі Клінтон.

 

Як очікується, одним з ключових моментів в підготовці до переговорів про скорочення ядерного арсеналу стане перегляд Обамою рішення попередньої адміністрації США про розміщення в Європі елементів американської системи ПРО.

 

Нагадаємо, угода про розміщення радара системи ПРО на території Чехії було підписано США і Чехією в 2008 році за Джорджа Буша; другий елемент системи повинен бути розміщений в Польщі, проте США вдалося досягти лише попередньої угоди з цього питання. Росія, нагадаємо, виступає проти ініціативи США, стверджуючи, що американська ПРО поблизу російського кордону представляє загрозу безпеці країни.

 

На початку листопада 2008 року Дмитро Медвєдєв заявив, що Росія розмістить в Калінінградській області ракетні комплекси "Іскандер" для протистояння американській системі ПРО. Пізніше, проте, в МЗС РФ уточнили, що про розміщення "Іскандерів" можна говорити лише як про потенційно можливе і що роботи по установці комплексів ще не початі.

 

Як нагадує The Times, в грудні 2009 року закінчується термін Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНВ-1), підписаного в 1991 році США і Росією. В рамках цього договору обидві країни зменшили кількість одиниць ядерної зброї до п'яти-шести тисяч з кожної сторони.

 

Про підготовку до розробки нового договору СНВ-2 російські ЗМІ повідомляли в грудні 2008 – січні 2009 року; проте якої-небудь конкретної інформації про його передбачуваний зміст не було. Як очікується, обговорення СНВ-2 може стати однією з тем візиту Обами до Росії; за непідтвердженими даними поїздка повинна відбутися в квітні.