F-16 залишиться бюджетною альтернативою F-35

02.02.2009

 Многоцелевой истребитель F-16. Фото Lockheed Martin

 

Американська корпорація Lockheed Martin продовжить випуск літаків серії F-16 навіть після початку серійного виробництва винищувачів п'ятого покоління F-35, які спочатку позиціонувалися як заміна F-16. Нові модифікації можуть бути затребувані на ринках багатьох країн через невисоку вартість F-35, повідомляє DefPro з посиланням на дані дослідження, опублікованого американським аналітичним центром Forecast International.

 

Зокрема, як відзначає видання, останні модифікації F-16 50/52 і 60/E/F не тільки доступніші за ціною в порівнянні з новими винищувачами, але і відповідають найсучаснішим вимогам, що пред'являються до літаків цього класу. Окрім цього F-16 дотепер затребувані споживачами.

 

В кінці 2007 року Lockheed Martin з F-16 буквально на останньому етапі тендеру вдалося обійти сучасніший французький Dassault Rafale. Причому, за оцінками експертів, в своєму прагненні завоювати ринок американська корпорація нерідко дотримується політики агресивного ціноутворення, таким чином успішно обходячи конкурентів.

 

Ще одне замовлення на постачання літаків поступило від Туреччини, яка в 2007 році замовила 14 одномісних і 16 двомісних літаків в якості заміни F-4. Свій вибір на F-16 також зупинили Греція і Пакистан, хоча одночасно Ісламабад має намір придбати партію китайських винищувачів Chengdu FC-1. Окрім цього, Lockheed Martin розраховує на ринки Індії, Ізраїлю і Тайваню.

 

На думку експертів Forecast International, виробництво F-16 буде продовжений мінімум до 2016 року, хоча, не виключено, що і після закінчення цього терміну Lockheed Martin одержуватиме замовлення на винищувачі. У числі найбільш вірогідних покупців аналітики називають країни Східної Європи, які прагнуть переозброїти свої армії за стандартами НАТО, проте не володіють достатніми фінансовими можливостями для придбання сучасних літаків.

 

Інтерес до покупки F-16, за даними видання, вже проявили Румунія і Болгарія. Бухарест, зокрема, зацікавлений в покупці 48 винищувачів F-16 як заміни МІГ-21 радянського виробництва, але основною перешкодою для цього залишається недолік засобів у військового відомства Румунії. Хоча, як підкреслює DefPro, сторони можуть підписати альтернативну операцію, що передбачає здачу літаків в оренду або постачання змішаної партії з нових і вживаних винищувачів.

 

Всього, за даними Forecast International, з 2009 по 2018 рік буде вироблено до 215 одиниць різних модифікацій F-16. Цей винищувач залишається одним з найпоширеніших в світі - за час виробництва з конвейєра зійшло більше 4300 машин, які поставлялися 24 країнам.